Aktualności

Bezpieczne i spokojne wakacje zależą od naszej przezorności

Data publikacji 06.07.2017

Okres wakacyjny sprzyja podróżowaniu. Czas wolny i przyjemna pogoda zachęcają do wypoczynku w górach, nad morzem lub zwyczajnie na łonie natury. Warto pamiętać o pewnych zasadach, aby nasz wypoczynek nie zamienił się w koszmar niepotrzebnych przygód.

Niemal co roku pojawiają się informacje o bezmyślnych kierowcach, którzy pozostawili dzieci lub zwierzęta zamknięte w zaparkowanym samochodzie. Lato to pora roku gdzie słońce pracuje szczególnie intensywnie. W upale metalowa karoseria nagrzewa się bardzo szybko, oddając temperaturę do wnętrza pojazdu. Wkrótce znacznie przekracza tę na zewnątrz, a całości dopełnia zastane, nieruchome powietrze. Tak ludzie jak i zwierzęta nie są przystosowani by długo przebywać w takim środowisku. Nawet uchylone okno to tylko połowiczne rozwiązane. Jeżeli w pojeździe nie pracuje klimatyzacja to nie powinniśmy ani ludzi ani zwierząt zostawiać na dłuższy okres we wnętrzu auta. Narażamy ich na udar cieplny tym bardziej, ze zwierzęta mogą oddawać ciepło tylko poprzez język i poduszki na łapach. Z tego też względu jeżeli podróżujemy z dużym psem nie powinniśmy mu w samochodzie zakładać kagańca o ile to nie jest absolutnie konieczne. Inaczej utrudniamy mu oddychanie. Podróżując róbmy przerwy co 2-3 godziny. Kierowca i pasażerowie potrzebują opuścić pojazd i rozprostować zastałe mięśnie i kości na świeżym powietrzu. Dotyczy to także podróżujących z nami czworonogów. Dla zwierzęcia to przecież stresująca podróż w nieznane i do tego fizycznie uciążliwa. Samochód nie jest ich naturalnym środowiskiem. Zabezpieczenie zwierząt na czas podróży jest absolutną koniecznością. Mniejsze można przewozić w odpowiednich klatkach podróżnych. Dla większych warto zatroszczyć się o specjalne pasy. Jest to wydatek mieszczący się w przedziale od 30 zł do 100 zł. Oferują je niemal wszystkie sklepy zoologiczne. Wielokrotnie popełnianym błędem jest trzymanie psa lub kota w trakcie podróży na kolanach. Nie dość, że ani dla czworonoga ani dla człowieka nie jest to wygodne to w razie gwałtownego hamowania, człowiek odruchowo i niezależnie do swojej świadomości dba o swoje bezpieczeństwo i nie myśli o swoim pupilu. W efekcie zwierzak zostaje wtedy wypuszczony z rąk opiekuna i uderza w szybę, element wnętrza kabiny lub pasażerów.

Nie pozwalajmy wystawiać głowy przez boczne okno. Zderzenie chociażby z przelatującym owadem lub wyrzuconym spod kół żwirem może być równie nieprzyjemne co niebezpieczne.

Pamiętajmy o wodzie. Tak ludzie jak i zwierzęta muszą w trakcie upałów być odpowiednie nawadniani. To przecież główne chłodziwo każdego organizmu, a wysokie temperatury sprzyjają jego utracie. Jeżeli czeka nas dłuższa podróż zabierzmy butelki ze świeżą wodą zwłaszcza jeżeli wybieramy się na wycieczkę do krajów znacznie cieplejszych niż Polska.

Pamiętajmy, ze każda podróż wymaga rozsądku i przezorności. Pozwalają uniknąć zbędnych wydarzeń i nieprzyjemności, a jednocześnie cieszyć się wakacjami i urlopem.

 

st. asp. Maciej Zieliński

Powrót na górę strony