Aktualności

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Data publikacji 02.10.2017

Dziś przypada święto, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obchodzone jest 2 października w rocznicę urodzin pioniera pacyfizmu i działań wykluczających przemoc – Mahatmy Ghandiego.

Celem Zgromadzenia było rozpowszechnienie przesłania o unikaniu przemocy między innymi poprzez edukację i zwiększenie świadomości społecznej. Agresja jest stałym elementem życia społecznego, można wręcz powiedzieć, że stanowi cześć ludzkiej natury. Wpisana jest w zestaw psychologicznych zachowań każdego człowieka. W sytuacjach zagrożenia pozwala nam funkcjonować sprawnie i zdecydowanie. W życiu codziennym daje możliwość działania ludziom przebojowym, realizującym wizje i idee. Gdy jednak jest jej za dużo, towarzyszy przemocy, która niewątpliwie jest źródłem kłopotów.

Pamiętajmy, że przemoc jest domeną przestępców, ludzi słabych, nie radzących sobie z życiem i własnymi problemami. Jej używanie wiąże się na ogół z odpowiedzialnością karną, a jeśli nawet uda się tego uniknąć to społecznym piętnem i odrzuceniem. Nikt przecież nie chce utrzymywać relacji z osobami mającymi opinie gwałtownych i agresywnych, a przez to nieprzewidywalnych.

Nie pozostawajmy ślepi na przemoc w naszym otoczeniu. Będąc świadkami takich zachowań w pracy, domu, szkole, na ulicy czy w internecie – reagujmy! Warto pamiętać, ze wcale nie musi to być fizyczna, bezpośrednia konfrontacja ze sprawcą. Często przemoc wynika nie tyle z gwałtownego charakteru sprawcy co jego złośliwych i przemyślanych działań. Niewątpliwą jej formą są filmiki internetowe pokazujące ofiarę w niekorzystnych sytuacjach lub świetle. Działajmy w zależności od okoliczności. Dzieciom warto przedstawić prawidłowe wzorce, wskazać alternatywy. W innych wypadkach jest cały wachlarz działań. Wskazywanie słusznych postaw i zachowań sprawdzi się także wobec dorosłych. Czasem wystarczy sprawcy uświadomić, ze ofiara nie jest sama, lub też on nie jest anonimowy i bezkarny. Jeżeli w naszej ocenie to nie przyniesie rezultatu można się zwrócić o pomoc do organów ścigania lub chociażby organizacji pozarządowych, które na pewno pomogą i wesprą nasze działania. Pamiętajmy, ze naszym celem jako społeczeństwa jest spokój, bezpieczeństwo i szacunek, a jak mawiał Mahatma Ghandi „słuszne środki prowadzą do słusznego celu”.

 

asp. szt. Maciej Zieliński

 

Powrót na górę strony