Aktualności

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu Pomorskim

Data publikacji 18.10.2017

Dziś policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim odwiedziła klasy mundurowe o profilu policyjnym w kaliskim zespole szkół. Tematem spotkania było przeciwdziałanie współczesnemu niewolnictwu. Data nie została wybrana przypadkowo. Europejski Dzień Przeciwko Handlowi ludźmi przypada właśnie 18 października.

Handel ludźmi jest zjawiskiem niesłychanie złożonym. Niestety jest też smutnym elementem rzeczywistości także w naszym kraju. Szacuje się, że w krajach Europy Zachodniej 500 tys ludzi rocznie pada ofiarą tego procederu. W samej tylko Polsce jest to około 15 000 osób. Organizacje zwalczające niewolnictwo utrzymują, że na świecie mamy ponad 27 mln niewolników. Handel ludźmi nierozerwalnie kojarzy się z pracą przymusową lub prostytucją. Niestety nie jest to cała prawda. Współcześni niewolnicy przymuszani są do popełniania przestępstw i wykroczeń jak na przykład żebractwo, kradzieże czy handel narkotykami. Szczególnie brutalnie przestępcy wykorzystują swoje ofiary w handlu organami. Smutną prawdą jest, że ten odrażający proceder wynika z popytu na pracę niewolników. Seks usługi, tania siła robocza w fabrykach, na farmach czy chociażby w gospodarstwach domowych to typowe obszary działań przestępców, którzy w swojej mentalności próbują zarobić na nieszczęściu innych. Wykorzystując naiwność, brak doświadczenia czy ludzkie marzenia o lepszym bycie wabią swoje ofiary, by potem metodami takimi jak chociażby bicie, szantaż, zastraszanie czy wykorzystywanie seksualne zmuszać do posłuszeństwa. Zwalczanie tego procederu wymaga ścisłej współpracy ze społeczeństwem. Uświadamiania, szczególnie młodych ludzi, jakie ryzyko noszą przypadkowe znajomości, nie czytanie umów, nie sprawdzanie pośredników i pracodawców.

Policjantka podzielili się z młodzieżą szkolną swoją wiedzą w opisywanym temacie. Wskazała obszary zagrożeń i trudności z jakimi zmagają się ofiary próbujące wyrwać się z niewolnictwa oraz sposoby pomagania im. Funkcjonariuszka przedstawiła materiały multimedialne przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a spotkanie zakończyło się dyskusją, w trakcie której młodzież mogła podzielić się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami.

 

 

asp. sztab. Maciej Zieliński / KŻ

Powrót na górę strony