Aktualności

Bezpieczne wyjazdy za granicę

Data publikacji 28.06.2018

Latem chętnie podróżujemy. Uczestniczymy w rajdach pieszych i rowerowych. Podejmujemy wyprawy w góry, nad morze lub do wartych zwiedzania miejsc. Wiele biur podróży oferuje fantastyczne wycieczki zagraniczne. Zdrowy rozsądek, przezorność i podstawowe zasady uchronią nas od niechcianych przygód i niepotrzebnych wrażeń.

Wakacyjne urlopy pozwalają odpocząć od szarej codzienności. Relaksując się chętnie sięgamy po alkohol. Zdecydowanie zrezygnujmy z niego wybierając się w podróż. Szczególnie jeśli jedziemy się za granicę, gdzie regulacje dotyczące stanu trzeźwości za kierownicą mogą być odmienne od polskich. Powyższe zdarzenie świetnie ilustruje wypadek na trasie Kalisz Pomorski – Giżyno. Obywatel Ukrainy stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z szosy i dachował. W zdarzeniu poważne obrażenia odniósł pasażer. Niestety okazało się, ze 31-letni kierowca jest nietrzeźwy. Miał ponad 0,4 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna odpowiedzialny za zdarzenie będzie na rozstrzygnięcie oczekiwał w areszcie.

W podróżach zagranicznych warto pamiętać, że stykamy się z obcą kulturą i tradycjami. Wiele zachowań uważanych w Polsce za drobnostki może zostać uznanych za niewłaściwe lub wręcz surowo zabronione. Najlepszymi przykładami są: zanieczyszczanie miejsc publicznych, przekraczanie prędkości, obraźliwe zachowania pod adresem innych uczestników ruchu, ale też luźny ubiór, nieodpowiednie zachowanie w świątyni.

Stykając się cudzoziemcami warto zainteresować się ich systemem prawnym. Na przykład w Republice Federalnej Niemiec surowo zabronione jest propagowanie treści totalitarnych, zwłaszcza nazistowskich. Nieodpowiedzialne wypowiedziane zdanie, gest, rysunek lub napis może być źródłem poważnych kłopotów. W krajach Azji południowo-wschodniej przestępczość narkotykowa jest traktowana z pełną surowością i organy ścigania nie okazują pobłażania wobec cudzoziemców.

Z tego względu nigdy nie przenośmy cudzego bagażu, przesyłek ani paczek. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania wobec przypadkowych znajomości. Drobna przysługa może być źródłem poważnych problemów. Pamiętajmy, ze przestępcy zdają sobie sprawę z wzmożonego ruchu turystycznego i próbują go wykorzystać do swoich celów.

Stosujmy się do porad rezydentów, pilotów i osób upoważnionych do opieki nad wycieczką. Jeżeli wyjechaliśmy we własnym zakresie warto popytać osoby zaznajomione z lokalnymi obyczajami. Wybierając kraje gdzie działają organizacje przestępcze lub terroryści zachowajmy szczególną ostrożność.

Powrót na górę strony