Aktualności

Kłusownik to TEŻ złodziej!

Data publikacji 05.07.2016

 

Kłusownictwo to:

Bezprawny połów ryb, raków i minogów przez osobę nieuprawnioną do rybactwa (kłusownik), a także uprawnioną, ale używającą niedozwolonych narzędzi połowowych, poławiającej w okresach ochronnych, odławiającą osobniki niewymiarowe i stosującą inne, prawnie zastrzeżone sposoby połowów.


 

Nie akceptuj kłusowania!

Bieda, brak pracy i mylne poczucie, że to co w wodzie należy do wszystkich i można bezkarnie z tego czerpać to najczęściej stosowane wymówki dla usprawiedliwienia tego przestępczego procederu. Tymczasem kłusownictwo to często bardzo dochodowy interes, którym nierzadko zajmują się zorganizowany grupy. Kłusownictwo to nie tylko ogromne straty finansowe jakie ponosi właściciel akwenu ale również to czasami nieodwracalne straty dla środowiska!


 

Chroń środowisko dla przyszłych pokoleń!

Niekontrolowana, nieuprawniona i grabieżcza eksploatacja środowiska wodnego może spowodować wyginięcie cennych organizmów w nim żyjących.


 

Nie kupuj ryby z nielegalnych źródeł!

Ryby złowione w okresie ochronnym pochodzą z nielegalnych źródeł. Ich kupowanie tylko wzmacnia kłusownictwo a uderza w środowisko naturalne. Kupuj ryby wyłącznie w sprawdzonych punktach sprzedaży.


 

Przyłącz się do walki- informuj służby

Nie bądź obojętny wobec przejawów kłusownictwa i dewastacji akwenów wodnych. Informuj odpowiednie służby o takich przypadkach, nawet anonimowo. W ten sposób wspierasz ludzi działających na rzecz ochrony ryb, pomagasz środowisku, walczysz z łamaniem prawa i rozwojem "szarej strefy" w handlu produktami rybnymi. Odpowiednimi służbami do przyjęcia zgłoszenia kłusownictwa są: Policja, Społeczne Straże Rybackie, Państwowa Straż Rybacka lub Straże Miejskie i Gminne.

Policja 997

Społeczne Straże Rybackie

Państwowa Straż Rybacka 502701562

Straż Miejska w Złocieńcu 943671272

Straż Miejska w Drawsku Pomorskim 782 303 217

Straż Miejska w Kaliszu Pomorskim 943617791

Straż Miejska w Czaplinku 94 372 62 13

Straż Gminna w Wierzchowie 94 361 88 48

Straż Gminna w Ostrowicach 662 023 095


 

Pamiętaj o przepisach!

Ustawa z dnia 24 września 2010 roku o rybactwie śródlądowym

Art.27c.

"Kto:
1) poławia raka szlachetnego lub błotnego ,nie będąc do tego uprawnionym,
2) nie będąc uprawnionym do rybactwa albo osobą poławiającą na jego rzecz, poławia ryby rybackimi narzędziami lub urządzeniami połowowymi,
3) narusza zakaz określony w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 4 pkt. 1,
4) narusza zakaz określony w art. 3i, art. 8 ust. 1 pkt. 6-10 i ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt. 1, art. 11, art. 14 ust. 2 lub art. 19 ust. 1,
5) nie stosuje się do nakazu, o którym mowa w art. 10 ust. 2,
6) dokonuje połowu ryb niezgodnie z otrzymanym zezwoleniem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 lub 2,
7) przegradza łożysko wody płynącej sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi bez zezwolenia, o którym mowa w art. 17a ust. 1 lub 2, albo przegradza to łożysko niezgodnie z tym zezwoleniem
- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. W razie skazania za przestępstwa określone w ust. 1, sąd orzeka o podaniu orzeczenia o skazaniu do publicznej wiadomości, na koszt skazanego.
3. W razie skazania za przestępstwa określone w ust. 1, sąd dodatkowo orzeka, odpowiednio:
1) na rzecz pokrzywdzonego: a) obowiązek naprawienia szkody, na wniosek tego pokrzywdzonego,
lub
b) uprawnionego do rybactwa nawiązkę w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb;
2) przepadek rybackich narzędzi połowowych i innych przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, a także przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z przestępstwa;
3) trwałe odebranie karty wędkarskiej albo karty łowiectwa podwodnego bądź jej przekazanie do depozytu sądowego na okres nie krótszy niż 12 miesięcy, do czasu złożenia przez osobę skazaną ponownego egzaminu z wynikiem pozytywnym.
 

 

Powrót na górę strony