Aktualności

O kłusownictwie na debacie

Data publikacji 01.12.2016

W minioną środę w sali narad Urzędu Miejskiego w Złocieńcu odbyła się kolejna debata społeczna współorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Drawsku Pomorskim oraz Burmistrza Złocieńca. Spotkanie było kontynuacją debaty, która miała miejsce kilka miesięcy temu i dotyczyła problemu kłusownictwa na wodach powiatu drawskiego.

Uczestniczący w tym spotkaniu przedstawiciele Straży Miejskich i Gminnych, Państwowej i Społecznych Straży Rybackich, Żandarmerii Wojskowej, Straży Pożarnej, Nadleśnictw i Straży Łowieckich jak również przedstawiciele miejscowych kół wędkarskich oraz Gospodarstw Rybackich wspólnie z przedstawicielami Policji, Burmistrzem Złocieńca i Wicestarostą Drawskim, zastanawiali się sposobami zwalczania tego procederu, co do szkodliwości którego nikt z obecnych nie miał wątpliwości.

Kłusownictwo to nie tylko działanie niezgodne z prawem ale również działanie powodujące wymierne straty dla przyrody oraz miejscowej gospodarki wodnej.

Utrwalone w świadomości, szczególnie małych społeczności przekonanie, że to co w naszych lasach i wodach to nasze i można sobie brać powoduje, że trudniący się tym przestępczym procederem mogą liczyć na przyzwolenie otoczenia. Gdy tymczasem każdy, kto jest świadkiem łamania prawa powinien stosownie zareagować i o swoich spostrzeżeniach powiadomić odpowiednie służby.

Właśnie do takiej postawy i współpracy w zakresie zwalczania kłusownictwa zachęcają broszury przygotowane przez Komendę Powiatową Policji w Drawsku Pomorskim, które w ramach prowadzonych działań profilaktycznych będą dystrybuowane szczególnie w miejscowościach położonych na jeziorami.

Spotkanie służyło również temu, aby jeszcze bardziej zacieśnić współpracę między służbami ale również aby wzajemnie poznać swoje kompetencje i mimo różnego rodzaju przeszkód legislacyjnych ale też technicznych i osobowych podjąć skuteczną walkę o przestrzeganie prawa i poszanowanie przyrody jak również zmianę świadomości lokalnej społeczności w tym zakresie.

 

Trzeba pamiętać, że nielegalny połów ryb to przestępstwo, które zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2, podaniem wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadkiem narzędzi połowowych, które służyły do popełnienia przestępstwa.

Przestępstwem jest również kupowanie ryb pochodzących z nielegalnego ich połowu. Za przestępstwo paserstwa kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.


 

Powrót na górę strony