Aktualności

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – wspólne działania drawskiej „drogówki” i Straży Miejskiej

W ubiegłym tygodniu policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili w rejonie przejść dla pieszych akcję mającą na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa pieszych.

Sezon jesienno-zimowy jest zawsze bardzo trudny dla uczestników ruchu drogowego. Postęp technologiczny, ekonomiczny i społeczny przyczyniły się do wzrostu liczby pojazdów na drogach. Rozwój infrastruktury drogowej nie zawsze nadąża za potrzebami kierowców i pieszych. Zimą i jesienią dodatkowo problemem staja się szybko zapadające ciemności i bardzo kapryśna aura wpływająca nie tylko na widoczność, ale i na możliwości techniczne naszych pojazdów. Kwestie bezpieczeństwa wymuszają zmianę nawyków wszystkich uczestników ruchu. Konieczne staje się dostosowanie do panujących warunków, umiejętność przewidywania i odpowiedniego reagowania. Na przeciw tym problemom wyszli policjanci i strażnicy, którzy w Drawsku Pomorskim prowadzili akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Terminem tym przyjęto określać pieszych. Zdarzenia z ich udziałem skłaniają do smutnej refleksji, że przy zderzeniu z z samochodem mają niewielkie szanse wyjść cało.

Funkcjonariusze w rejonie przejść dla pieszych rozdawali tak pieszym jak i kierowcom ulotki i elementy odblaskowe. Prowadzili instruktaż, wskazywali częste błędy popełniane przez kierowców i pieszych.

Pamiętajmy, że na drodze najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Nasze bezpieczeństwo przede wszystkim zależy od nas samych. Bezkrytyczne egzekwowanie choćby prawidłowego przejścia po pasach czy pierwszeństwa przejazdu jest równie groźne co naruszenia zasad ruchu. Fizyka jest bezlitosna, samochód zawsze jest cięższy i szybszy od człowieka. Słuszność co do racji nie chroni przed śmiercią, obrażeniami lub uszkodzeniami pojazdu w przeciwieństwie do ostrożności i rozsądku.

 

asp. szt. Maciej Zieliński