Aktualności

Szkolenie dotyczące terroryzmu

Data publikacji 29.06.2018

Terroryzm jest plagą współczesnego świata. Niewątpliwie wyzwaniem Policji jest mierzenie się z tego typu zagrożeniem. Ważnym jest by w tym zadaniu została wsparta nie tylko przez instytucje statutowo wspierające bezpieczeństwo publiczne, ale także jak najszerszy ogół społeczeństwa.

Istotą ruchów terrorystycznych jest szerzenie strachu i zamętu. W spanikowanych i zastraszonych społecznościach łatwo jest wtedy rozpowszechniać swoje idee i postulaty, nawet te skrajnie absurdalne. W tym celu motywowane politycznie lub religijnie grupy atakują cele cywilne lub znacznie rzadziej wojskowe. Niejako obok nich funkcjonują grupy przestępcze wykorzystujące terror do swojej działalności. Ataki takie charakteryzuje niesłychana brutalność i dążenie do jak największej liczby ofiar. Organizacje terrorystyczne są w sposób oczywisty zaangażowane w przemyt oraz handel bronią i ładunkami wybuchowymi. Wiele z nich czerpie profity z narkobiznesu lub nielegalnego obrotu paliwami czy cennymi kopalinami. Nie ma wątpliwości, że terroryści przyczynili się do rozkwitu handlu ludźmi. Wzrasta także zainteresowanie przestępczością internetową. Niebezpieczne organizacje upatrują w cyberatakach na serwery, sieci i bazy danych pole do realizacji swoich zamierzeń.

 

Taki przeciwnik wymaga zdecydowanych i racjonalnych działań. Nowoczesne, sprawnie reagujące społeczeństwo obywatelskie jest w stanie skutecznie bronić się przed atakiem terrorystów lub grup przestępczych. Informowanie o porzuconych pakunkach lub bagażu, budzącej podejrzenia aktywności, nienaturalnych zachowaniach powodują, że zamach staje się bardzo trudny. Już tylko te względy mogą uczynić społeczność nieatrakcyjną jako potencjalny cel. W razie ataku spokojne reagowanie, szybkość działania służb, wsparcie społeczności, sprawnie prowadzone akcje ratunkowe i działania śledcze mogą ograniczyć zasięg, liczbę ofiar i przyczynić się do neutralizacji komórek przestępczych i terrorystycznych.

 

W tym celu Komenda Powiatowa Policji w Drawsku pomorskim zorganizowała szkolenie dla władz samorządowych, Państwowej Straży Pożarnej i ratownictwa medycznego. Przedmiotem szkolenia była analiza miejsc narażonych na ryzyko ataku. Podjęto pracę nad określeniem algorytmu działania, reagowania na zagrożenie i najbardziej właściwego zabezpieczenia miejsc zdarzenia tak pod kątem działań ratowniczych jak i dochodzeniowo-śledczych.

 

asp. szt. Maciej Zieliński

Powrót na górę strony